Postup izolácie základov garáže a záhradného domčeka
1 .Penetrácia: Penetrácia je základným krokom pri príprave betónu. Tento krok je dôležitý na zjednotenie povrchu betónu, zvýšenie jeho priľnavosti a prípravu na ďalšie práce. Očistite betón od uvoľnených častí pomocou priemyselného vysávača a odmasťovacieho prostriedku. Naneste penetračný náter podľa pokynov výrobcu, pričom dbajte na správne vysušenie medzi vrstvami.
2. Hydroizolácia (asfaltové pásy) Po penetrácii aplikujte hydroizolačný náter na ochranu pred vlhkosťou. Odporúčame mrazuvzdornú tekutú lepenku, ktorá sa nanáša v dvoch vrstvách krížovým spôsobom. Medzi týmito nátermi si dajte odstup niekoľko hodín. S aplikáciou druhej vrstvy začnite v momente, keď je prvý náter ešte vlhký. Nezabudnite tiež na to, že izoláciu by ste mali natrieť aj na pár centimetrov steny. Zabránite tým vniknutiu vody do podlahy okolo rohov. Do rohov tiež aplikujte dilatačnú pásku, ktorá sa vkladá do čerstvo nenesenej prvej vrstvy hydroizolácie. Nasledovať bude kompletné vyschnutie, ktoré môže trvať až 3 dni.
Pokiaľ máte garáž alebo záhradný domček už hotový, betónový povrch nebol dokonale rovný a vznikla medzi spodnou hranou montovanej stavby a betónovým základom škára, cez ktorú za dažďa do garáže zateká, jediným riešením je utesniť túto medzeru zvnútra. To je veľmi dôležité! Jednou z možností je použitie polyuretánovej peny, ktorá sa aplikuje na vnútornú stranu steny záhradného domčeka či garáže. Tento materiál sa následne rozpína a vyplní celú medzeru, čo vytvorí vodotesnú bariéru. Ďalšou možnosťou je použitie tesniaceho škárovacieho tmelu na báze polyuretánu. Je ale dôležité si uvedomiť, že tieto úpravy je nutné vykonať z vnútornej strany garáže, aby bola zaistená maximálna účinnosť. S týmto riešením sa budete môcť konečne zbaviť vlhkosti v garáži a užívať si suché a bezpečné miesto pre vaše vozidlo.
Nezabúdajte však na pravidelnú údržbu domčeka či garáže a kontrolu stavu tesnenia, aby bola zachovaná jeho dlhodobá účinnosť.
3. Adhézny mostík Adhézny mostík naneste na hydroizolačnú vrstvu, aby sa zaistilo spojenie podkladov. Tento náter spevňuje povrch, zjednocuje savosť a vytvára pevnú vrstvu. Stačí jedna vrstva.
4. Samonivelačná stierka Naneste samonivelačnú stierku, aby ste dosiahli rovný povrch. Tento krok odporúčame vykonať až po postavení stavby a utesnení škár. Stierka sa pripravuje zmiešaním s vodou podľa návodu a nanáša sa v pruhoch. Tento krok je najdôležitejší, podklad bude po nanesení vyššie, než spodná hrana steny, a teda nedovolí vode prieniku do stavby. Na dorovnanie a odvzdušnenie použite ježkový valček. Stierka by mala schnúť asi 3 dni bez priameho slnečného svetla.